Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-VM1OP5-SCFF-40
MPN: SCFF-40
UPC: 6976386122053
Fabricated to be regarded as a great product for pretty much any person, we are certain you are going to appreciate the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm MBR Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane . These Rifle Scopes through the skilled product specialists at Vector Optics are designed by using long lasting and reliable resources, as a way to provide you with product which is going to be useful for a long time. For a quite a while, Vector Optics has been making high-end goods, and the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm MBR Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is evidence of their dedication to making certain you've got the items you will need to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you get the perfect product for your specifications, and presenting the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm MBR Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is something that we are delighted to do. And because we won't charge for shipment on transactions of $49 or more, there may not be a significantly better time to purchase the extraordinary Vector Optics Continental X6 4-24x56mm MBR Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an amazing method to make sure you are working with some of the very best which the community is offering, choose the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm MBR Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
34mm Monotube, 90% Light Transmission,Etched Mil Reticle, 1/10Mil Total 34Mil, 100 Clicks / Round, Side Focus Min 10yds, Turret Lock Zero Stop, Illuminated
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | VEC-MBR |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 8 mm |
| Field of View, Linear: | 5.1 - 30.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1 - 5.9 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.3 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |