Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 670 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VOCR4-0192687270750
MPN: SCOL-54
UPC: 6976386122145
Product Info for Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane
If you're looking around for a fantastic offer on the Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane, then you have arrived at the right spot. Designed using some of the very best accessible substances and design, these particular Rifle Scopes from the product professionals at Vector Optics can last you an unbelievably lengthy time. Vector Optics has been developing high quality merchandise for a number of years, and the Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane is their very own means of demonstrating how much they care. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you leave with the perfect item for all your needs, and the Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane is one of the many products which we're proud to offer our shoppers. Since you won't be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or greater, there's not ever been a more suitable chance to buy the incredible Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are working with some of the most effective gear, purchase the Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental X6 4-24x50 30mm Tube ARI Long-Range Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 2.1 mm |
| Field of View, Linear: | 31.1 - 5.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 670 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 370 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 4-24x50 30mm Tube ARI Tactical Riflescope
- German Optics System Using LaREE Lens & VePRO FMC ?90% Light Transmission
- Very Little Distortion, Extra-Low Dispersion, Excellent for Dawn and Dusk Shooting
- True 6x Zoom Factor, Constant 4in Eye Relief, No Inside Dark Ring Around Image
- 1/10MIL Adjustment w/ Zero-Stop Elevation and Turret-Lock Windage, Total &20MIL Range
- Etched Glass VCT-20A Reticle All Illuminated w/ Digital Lines Dots & 6 Levels Illumination
- Take Lapua Magnum 338 Recoil & All Fields of Application for Hunting, Sporting & Competition
- Enjoy Top Brand Quality with Affordable Price, Come with DIY Spare Elevation Turret
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 4-24x50 30mm Tube ARI Tactical Riflescope
- Instruction
- Diy Spare Elevation Turret
- Lens Caps
- Cleaning Cloth