Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS73-SCFF-67
MPN: SCFF-67
UPC: 6976386127638
The Vector Optics Continental X6 2-12x44 34 mm Tube CTR Rifle Scope, First Focal Plane was developed in order to be the ideal item for any person looking for an outstanding choice. These Rifle Scopes from the professional product experts at Vector Optics are made using dependable and dependable resources, to be able to supply you with a product that will be effective for countless years. For a very long time, Vector Optics has been making high end products, and the Vector Optics Continental X6 2-12x44 34 mm Tube CTR Rifle Scope, First Focal Plane is proof of their persistence for making sure that you've got the items you'll want to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideally suited product to meet your requirements, and the Vector Optics Continental X6 2-12x44 34 mm Tube CTR Rifle Scope, First Focal Plane is amongst the many products that we are excited to have the ability to offer our buyers. Because you won't be charged for shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there has not ever been an even better opportunity to discover the incredible Vector Optics Continental X6 2-12x44 34 mm Tube CTR Rifle Scope, First Focal Plane. For a fantastic way to make sure you are using some of the finest products out there, choose the Vector Optics Continental X6 2-12x44 34 mm Tube CTR Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | VET-CTR 2 Etched Glass |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10.8 - 62.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.06 - 11.92 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 12.5 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |