Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VET-BTR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- FDE, Flat Dark Earth
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS3-SCOC-34
MPN: SCOC-34
UPC: 6976386120325
Product Info for Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
If you are seeking for a great bargain for the Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane, then you've showed up at the right spot. These Rifle Scopes through the expert product experts at Vector Optics are designed working with dependable and dependable resources, as a way to provide you with a product which will be powerful for a long time. Vector Optics has been generating high-quality merchandise for a very long time, and the Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is their very own approach to revealing just how much they care. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the numerous products that our company is happy to be able to provide our consumers. And furthermore, as we won't bill for delivery on orders placed of $49 or over, there may never be a significantly better opportunity to choose the outstanding Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane. For a fantastic way to ensure that you are functioning with some of the most effective gear, purchase the Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | VET-BTR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 20.84 - 125.15 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.98 - 23.9 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Flat Dark Earth, FDE |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 11.1 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane