Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VEC-FDR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS34-SCOC-44
MPN: SCOC-44
UPC: 6976386122121
Product Info for Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Meant to be described as a great item for almost any person, we are positive you are going to love the Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Made using some of the most useful accessible substances and design, these special Rifle Scopes through the product specialists at Vector Optics will last you an unbelievably long time. For a quite a while, Vector Optics has been generating high end products, and the Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is evidence of their persistence for making certain you have the products you'll want to flourish in virtually any situation. At Night-Optics, we make it our personal task to ensure you leave with the most suitable item for all your needs, and the Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the various items which our company is proud to provide our shoppers. Because we won't bill for shipping on purchases of $49 or over, there could not be a better time to buy the extraordinary Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are operating with some of the most effective equipment, choose the Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | VEC-FDR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 20.84 - 125.15 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.98 - 23.9 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 11.1 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 40 Mil Rad |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Continental x6 1-6x24i LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
- G4 with Simple BDC, Fiber Center Dot Highly Visible in Strongest Sunlight Condition, Ideal for Close-range Precise Shooting
- True 1x Power Enables Two-Eyes-Open Shooting, with 4-Inch/100mm Long Eye Relief for Flexible Shooting Positions
- Lightweight Design Reduces Load for Easier Aiming, While Remaining Capable of Handling Lapua Magnum .338 Recoil
- Zero-Resettable Feature Allows Setting a New Zero Position When Needed, with a Turret Lock to Prevent Unwanted Changes
- IP67 Rated Scope, Dust-Tight, and Can Withstand Submersion in Water up to 1 Meter Depth for 30 Minutes
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 1-6x24i Fiber