Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- FDE
Code: EG-RS-RFS36-SCOC-46
MPN: SCOC-46
UPC: 6976386122091
Product Info for Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Manufactured to be regarded as a very good product for nearly anybody, we are confident you'll enjoy the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane . Developed utilizing some of the most strong and long lasting materials in existence, these Rifle Scopes from Vector Optics can provide an item which gives you a great deal of reliability. For a quite a while, Vector Optics has been helping to make quality products, and the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is evidence of their persistence for ensuring that you've got the products you'll want to succeed in almost any situation. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave along with the ideal product for your requirements, and the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the numerous items that we have been happy to have the capacity to offer our consumers. And furthermore, as we won't bill for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a more suitable moment to purchase the exceptional Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to make certain you are working with some of the highest quality gear, buy the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | FDE |
Package Contents:
- Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane