Tap Tap to Zoom
Product Info for Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular
The Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular was made in order to be the ideal product for anyone looking for an outstanding option. Designed using some of the best accessible materials and construction, these Binoculars through the product specialists at Vector Optics will last you an exceptionally long time. Vector Optics has been devoted to supplying top end products for countless years, and the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular is the proof of that dedication to their customer base. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you purchase the most suitable product for all of your requirements, and presenting the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular is something that we are happy to do. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or more, there could not be a more rewarding opportunity to pick the outstanding Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular. To have an amazing way to make sure you are utilizing some of the best which the community is offering, choose the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular.![]()
Specifications for Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Exit Pupil: | 0.2 in |
| Field of View, Linear: | 14.2 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 29.5 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular
- Roof Prism ED Lens, Fully Multi Coated Lens, 6 Groups 8 Lens
- Phase Correction Coat, Dielectrical Coating, 88% Light Transmission, Wide Field of View
- Made from High Strength Semi-Aromatic Thermoplastic, with Non-Slip Rubber Armor
Package Contents:
- Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular