Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-VORSCRS-SCOM-15
MPN: SCOM-15
UPC: 6976386122114
The Vector Optics Continental X6 2-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was created in order to function as the ideal product for anyone in need of an outstanding choice. Made using some of the most useful available substances and construction, these special Rifle Scopes through the product experts at Vector Optics will last you an unbelievably long time. For a very long time, Vector Optics has been making high end goods, and the Vector Optics Continental X6 2-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their persistence for ensuring that you have the products you'll want to succeed in almost any situation. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you obtain the perfect product for all your specifications, and showcasing the Vector Optics Continental X6 2-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one thing that we're delighted to do. Also, since you will be given free of charge on shipping on orders placed of $49 or over, there has practically never been a better time to pick the amazing Vector Optics Continental X6 2-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a fantastic way to be certain that you're using some of the greatest solutions out there, choose the Vector Optics Continental X6 2-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Top line product that can compete worldwide famous brand optics.
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 63 - 10.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 605 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 335 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully-Multi Coated |
| Light Transmission: | 90 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 300 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 140 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Mount Type: | Weaver |