Tap Tap to Zoom
Product Info for Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular
The Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular was made in order to be the ideally suited item for anybody in need of a top quality choice. These Binoculars through the skilled product specialists at Vector Optics are fashioned using dependable and dependable materials, as a way to supply you with a product which will be beneficial for quite some time. Vector Optics has been devoted to providing quality products for countless years, and the Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular is the verification of that persistence for their client base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you purchase the perfect product for your requirements, and presenting the Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular is something that we're happy to do. And because you will receive free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there has rarely ever been a more suitable moment to buy the amazing Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular. For a great way to make sure you are utilizing some of the finest solutions obtainable, purchase the Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular.![]()
Specifications for Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 12.2 mm |
| Exit Pupil: | 0.16 in |
| Field of View, Linear: | 366 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Weight: | 28.5 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular
- Roof Prism ED Lens, 6 Groups 8 Lens, Silver Coated Prism, Fully Multi Coated Lens
- Phase Correction Coating, 88% Light Transmission. Wide Field of View
- Made from High Strength Semi-Aromatic Thermoplastic, with Non-Slip Rubber Armor
Package Contents:
- Vector Optics Continental 10x42 Roof Prism ED Binocular