Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-CNTRS6-SCFF-31
MPN: SCFF-31
UPC: 6976386120004
The Vector Optics Continental 1-6x28mm Rifle Scope was created to be the best item for anyone trying to find an exceptional choice. Formulated utilizing some of the very most strong and dependable components available, these Rifle Scopes via Vector Optics provides you with something that will give you many years of reliability. Vector Optics has been developing top quality products for a very long time, and the Vector Optics Continental 1-6x28mm Rifle Scope is their particular way of showing you how much they are concerned. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave along with the ideally suited item to meet your needs, and the Vector Optics Continental 1-6x28mm Rifle Scope is one of the numerous products that we're enthusiastic to have the capacity to provide our buyers. And since you will be given no cost on shipping on orders of $49 or higher, there has never been an improved opportunity to purchase the astounding Vector Optics Continental 1-6x28mm Rifle Scope. For a great way to make sure that you are functioning with some of the highest quality gear, buy the Vector Optics Continental 1-6x28mm Rifle Scope.![]()
Top premium line that can compete most worldwide famous brand optics.
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Etched glass VCT-BNW |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4.6 - 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 20.4 - 112.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.9 - 23.5 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 11.7 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Brightness Settings: | 6 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70 MOA |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |