Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Etched Glass VOS-TMOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 120 MOA
Code: EG-RS-APRW14-SCOC-31
MPN: SCOC-31
UPC: 6976386122626
Product Info for Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope
Manufactured to be described as a superb product for nearly anybody, we're sure you will love the Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope . Developed using some of the very most heavy duty and dependable resources in existence, these Rifle Scopes by Vector Optics provides you with an item which will give you a great deal of stability. Vector Optics has been making high quality products for a number of years, and the Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope is their manner of demonstrating just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you get the most suitable product for all of your preferences, and presenting the Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope is one thing that we are pleased to do. And because we won't bill for delivery on transactions of $49 or over, there could not be a more suitable chance to buy the outstanding Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope. For an amazing solution to be certain that you're working with some of the very best which the industry has to offer, purchase the Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope.![]()
30mm Monotube, 10x Times Zoom, 1/2 MOA, Crystal Clear True 1x Power, Long Eye Relief, Wide F.O.V, Etched BDC Reticle, Illuminated
Specifications for Vector Optics Constantine 1-10x24mm 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | Etched Glass VOS-TMOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 9.6 - 11.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 21.5 - 2.2 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 11 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 120 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Shockproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Constantine 1-10x24mm Rifle Scope
- FMC and extra-low dispersion optics creates high intensity and little distortion image
- True 10xzoom factor
- Edge-to-Edge image without inside dark ring around image
- True 1xpower that can use two eyes open for shooting
- 1/2MOA capped adjustment
- Total 120MOA adjustment range w/ extra exposed turret
- Low profile
- Etched Glass VOS-TMOA reticle center circle illuminated with distance ranging feature
- With Spare 1/2 MOA direct turret to make your optics more tactical with flip-up caps
- Take Lapua Magnum 338 Recoil and all fields of application for hunting, sporting and competition
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Constantine 1-10x24mm Rifle Scope