Tap Tap to Zoom
Vanguard Espod 233AP 63in Aluminum Tripod w/ Pan Head has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are shopping for a great price on the Vanguard Espod 233AP 63in Aluminum Tripod w/ Pan Head, then you have found yourself in the right spot. Established by using several of the very most heavy duty and dependable materials in existence, these Tripods through Vanguard will present you with an item which will give many years of dependability. Vanguard has been committed to providing high quality products for many years, and the Vanguard Espod 233AP 63in Aluminum Tripod w/ Pan Head is the proof of that dedication to their consumer base. At Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Vanguard Espod 233AP 63in Aluminum Tripod w/ Pan Head is one of the numerous products which we have been delighted to have the capacity to provide our consumers. Also, since you will be given free of charge on shipping on orders of $49 or more, there's practically never been a more suitable moment to buy the remarkable Vanguard Espod 233AP 63in Aluminum Tripod w/ Pan Head. For a good way to make sure you are using some of the best products out there, choose the Vanguard Espod 233AP 63in Aluminum Tripod w/ Pan Head.![]()
The Vanguard Espod 63in Photo Tripod 336624, modeled after Espod Plus, is great for amateur photographers. This Photography Tripod manufactured by Vanguard has a three-second set up and its legs adjust to 25-degree angles. There is a tightening ring on the center column of the Vanguard Espod Photo Pod 63in that enables adjustment of the center column in just a few seconds and an anti-shock ring that prevents camera vibration. This Vanguard Espod Camera Tripod comes with a bubble level for precision. The Vanguard Tripod 63in Espod has detachable center column hook to attach more weight for added stability, anti-slip rubber feet, quick clip leg locks, a removable quick shoe and two foam grips. The Espod 63in Photography Tripod by Vanguard has a 3-Way Pan Head and QS-36 Quick Shoe that offers extremely smooth movements.
| Material: | Aluminum |
| Extended Height: | 65in (w/Column) |
| Folded Height: | 24.5in |
| Weight: | 3.97lbs |
| Maximum Loading Capacity: | 6.6lbs |
| Number of Leg Sections: | 3 |
| Leg Diameter: | 23mm |
| Head Specs: | MH-3 |
| Bubble Level(pcs): | 1 |
| Quick Shoe Included: | QS-36 |
| Swivel: | 360 |
| Tilt: | +90° to -60° & 0° to +90° |
| Pan head Movements: | 3-way Pan head |