Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Single Dot
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 2NZ-RD-RDS11-OP-RMR20CTS
MPN: OP-RMR20CTS
UPC: 4717385557086
Product Info for UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight
Meant to be regarded as a very good item for nearly anybody, we are sure you will enjoy the UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight . Manufactured utilizing some of the very best available substances and construction, these special Red Dot Sights through the product experts at UTG Pro can last you an unbelievably long time. UTG Pro has been focused on providing high quality products for many years, and the UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight is the evidence of that persistence for their consumer platform. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart with the ideal product for your requirements, and the UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight is amongst the many items that our company is delighted to have the capacity to provide our buyers. And since you will receive no cost on shipment on orders placed of $49 or higher, there's never been a more suitable moment to pick the remarkable UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight. For a great way to be certain that you're utilizing some of the finest products out there, buy the UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight.![]()
CAUTION: Only use the included #6-32 or #4-40 screws for optic installation.
NOTE: We recommend to tighten the #6-32 or #4-40 screws with torque value of about 12 inch-lb and the side plate screw with torque value of about 35 inch-lb.
Specifications for UTG Pro Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24.17 mm |
| Reticle: | Single Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Large FOV Multi-coated Glass Lens |
| Battery Type: | CR1632, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 45.89 mm |
| Width: | 27.93 mm |
| Height: | 26.02 mm |
| Weight: | 1.8 oz |
| Package Type: | Box |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 24.17 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of UTG Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight:
- Precision Machined from 6061-T6 Aluminum and Finished in a Matte Black Anodization
- Red 4.0 MOA Single Dot with 8 Brightness Intensity Settings
- Manual or Automatic Dot Brightness Intensity Adjustment via Surrounding Light Sensor
- Side Loading Battery Compartment, No Longer Necessary to Remove Sight and Re-zero when Replacing Battery
- 15,000+ Hours Battery Life at Middle Brightness Setting
- Crisp 1 MOA per Click Adjustment
- Large FOV Multi-coated Glass Lens
- IPX7 Waterproof Rated
- Includes Removable Low Profile Picatinny Mounting Base
- Mounting Base Interface Uses the Common RMR® Footprint
- Optic Height Co-witnesses with Most Suppressor Height Iron Sights
- Tertiary Aiming Point Laser Engraved on Rear Face of Optic Hood
- Compatible with Most Optics Ready Pistol Systems
Package Contents:
- Leapers UTG Pro OP3 Micro SLS 4 MOA Red Dot Sight