Tap Tap to Zoom
Product Info for Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight
Intended to be regarded as a very good item for nearly any person, we are certain you'll love the Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight . Manufactured using some of the most useful accessible components and engineering, these unique Red Dot Sights from the product professionals at Ultradot will last you an unbelievably lengthy time. For a number of years, Ultradot has been helping to make high-end products, and the Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight is verification of their persistence for making sure that you possess the products you will need to succeed in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideally suited product to meet your requirements, and the Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight is one of the many items which we are happy to be able to provide our customers. Because you won't be billed for shipping and delivery on orders of $49 or higher, there's never been a more suitable opportunity to discover the incredible Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight. For a great way to make sure you are utilizing some of the most useful products available, buy the Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight.![]()
For shooters who demand speed, clarity, and rugged reliability, the Prime XT delivers it all in a compact RMR-footprint reflex sight.
Specifications for Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Parallax: | 70 m |
| Lens Material: | Aspherical Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 1.76 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1.15 in |
| Weight: | 1 oz |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Lens Type: | Glass |
Features of Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight
- The Prime XT features multi-coated aspherical glass for edge-to-edge clarity, shake-wake activation, sleep mode, and 20,000 hours of battery life.
- Eight daytime and two night-vision brightness settings ensure optimal visibility in any lighting, while the side-load battery tray allows quick changes without removing the sight.
- The flat black anodized aluminum housing is shock-rated to 1,000 G and water-resistant to IPX6, making it ready for the harshest environments.
Package Contents:
- Ultradot Prime XT 1x30mm Reflex Red Dot Sight
- Rubber Cover
- 2 Mounting Screws
- Torx Wrench (T-15) For Battery Drawer
- Torx Wrench (T-6) For Mounting Screws
- CR1632 Battery