Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 5KV-BI-MR42B-T111001
MPN: T111001
UPC: 813869022997
Product Info for TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular
The TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular was developed to be the best item for any person looking for a high quality selection. These Binoculars from the skilled product professionals at TSO are made by using long lasting and efficient materials, as a way to provide you with a product which is going to be effective for a long time. For a quite a while, TSO has been making high end goods, and the TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular is verification of their persistence for making certain you possess the items you will need to succeed in almost any circumstance. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideal product for your needs, and the TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular is amongst the many products that we're delighted to be able to provide our customers. And furthermore, as we won't bill for shipping on transactions of $49 or higher, there could never be a more rewarding time to purchase the outstanding TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular. For a great way to make sure that you are functioning with some of the finest equipment, purchase the TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular.![]()
This full-size binocular features 10 times magnification with a 42 mm objective provides exceptional light transmission and clarity. We find 10 power to be the most versatile magnification for a wide range of uses.
Specifications for TSO Marlin 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | TSO |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 14.7 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 in |
| Field of View, Linear: | 293 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.7 degrees |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Interpupillary Distance: | 57 - 76 mm |
| Close Focus: | 23 ft |
| Weight: | 23.8 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Width: | 5.1 in |
Package Contents:
- TSO Marlin 10x42 Roof Binocular