Tap Tap to Zoom
Code: TRO-NVM-PVS4-TRYBEPVS14WHR-KIT1
MPN: TRYBEPVS14WHR-KIT1
TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monoculars are the best night vision on the market. They offer superior image quality, performance, and durability. TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Night Vision Monocular feature state-of-the-art Gen 3 image intensifier tubes that provide incredible image quality in low-light conditions. The tubes are also extremely durable and can withstand even the harshest environments. TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monoculars are also incredibly versatile. They can be used for a variety of applications, including hunting, fishing, security, and law enforcement. If you are looking for the best night vision on the market, then TRYBE Optics GEN 3 PVS-14 Night Vision Monoculars are the perfect choice for you.
| Manufacturer: | TRYBE Optics |
| Included Accessories: | TRYBE Optics TRYBEPVS14WHR-KIT1, PVSDBMS, TRYBE Optics TRYBEPVS14WHR-KIT1, TRYBEPVS14WHR |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Weight: | 6.1 oz, 2.45 lb |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Battery Type: | AA |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 15 mm |
| Condition: | New |
| Interpupillary Distance: | 55.9 - 72.5 mm |
| Dimensions: | 5.0 x 3.5 x 2.5 in |
| Fabric/Material: | Metal/Aluminum |
| Finish: | Matte |