1 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
2 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
3 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
4 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
5 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
6 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
7 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
8 of 8 images
Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
Tap Tap to Zoom
- Height:
- 1.535 in
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: TJ-SCM-TBAT4-AC12043
MPN: AC12043
UPC: 719307616523
List: $202.00Save 17%
$168.49
Product Info for Trijicon VCOG Cantilever Mount w/Q-LOC
The Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed toolless mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened. This mount boasts a low weight and low profile design with precisereturn to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail. Designed specifically for the Trijicon VCOG. This lightweight mount is perfect for mounting the VCOG on any firearm platform with a picatinny rail and allows users to adjust the location of the optic to obtain proper eye relief.
Specifications for Trijicon VCOG Cantilever Mount w/Q-LOC:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Height: | 1.535 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Length: | 5.1 in |
| Weight: | 3.32 oz |
| Width: | 2.07 in |
| Condition: | New |
| Finish: | Matte Anodized |
| Country of Origin: | USA |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Trijicon VCOG Cantilever Mount w/Q-LOC
- 1 Mount
- 2 Screws
- 1 Hex Key