Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red TA31RCO-M4CP Chevron
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics, Tritium
- Included Accessories:
- TA51 Mount
- Condition:
- New
Code: TJ-RS-TA31RCO-M4CP-EE
MPN: TA31RCO-M4CP
UPC: 719307302075
Product Info for Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount &
The Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount & was developed to function as the best product for any person trying to find an exceptional option. Made utilizing some of the very best attainable substances and design, these Rifle Scopes from the product experts at Trijicon will last you an incredibly lengthy time. Trijicon has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount & is their very own way of showing you exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to make sure you depart with the best item for all your specifications, and the Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount & is one of the numerous products that we are extremely pleased to provide our consumers. And since we won't bill for shipping on orders of $49 or over, there may not be a significantly better opportunity to pick the outstanding Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount &. To have an amazing solution to make sure you are dealing with some of the best that the industry provides, purchase the Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount &.![]()
The Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount provides the shooter with quick target acquisition at close combat ranges while providing enhanced target identification and hit probability out to 800 meters utilizing the bullet drop compensator. Trijicon TA31RCO-M4CP ACOG 4x32 Scope with BAC USMC Rifle Optic (RCO) for M4 incorporates dual-illumination technology using a combination of fiber optics and self-luminous tritium. The Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Tactical Scope includes the Tritium that illuminates the aiming point in total darkness, and the fiber-optic self-adjusts reticle brightness during daylight according to ambient light conditions. This allows the operator to keep both eyes open while engaging targets and maintaining maximum situational awareness. Designed to the exact specifications of the United States Marine Corp, the unique reticle pattern on this rifle scope by Trijicon provides the shooter with quick target acquisition at close ranges while providing enhanced target identification. Trijicon ACOG 4 x 32 Rifle Scopes are internally-adjustable, compact telescopic sights with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Trijicon Rifle Scopes combine traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed that are designed for use with the M16 family.
Specifications for Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount &:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA31RCO-M4CP Chevron |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 36.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Eye Relief: | 1.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 5.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics, Tritium |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | TA51 Mount |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount &:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery-free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon TA31RCO-M4 ACOG 4x32 USMC M4 Rifle Scope w/ TA51 Mount &
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- killFlash Anti-Reflection Device (TA91)
- Scopecoat (TA96)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- RCO Manual
- Warranty Card