Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3.25 MOA Dot
- Illumination Color:
- Green
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: TJ-RD-ADRT-RM06-C-700800
MPN: RM06-C-700800
UPC: 719307619272
Product Info for Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight
The Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight was created in order to be the ideal item for any person in need of an exceptional selection. Made using some of the very best accessible components and construction, these special Red Dot Sights through the product professionals at Trijicon can last an exceptionally long time. Trijicon has been focused on providing high end products for many years, and the Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight is the verification of that dedication to their client base. At Night-Optics, our obligation is to make sure you leave with the ideal item to meet your requirements, and the Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight is amongst the numerous products that we have been excited to be able to provide our customers. And since we will not charge for shipment on orders of $49 or more, there could not be a significantly better moment to pick the extraordinary Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight. To have an amazing way to make sure you are using the services of some of the best which the trade is offering, select the Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight.![]()
As one of the most popular optic manufacturers, Trijicon designed the RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight to be a step above the competitors. Every step of the design process went to ensuring these Red Dot Sights perform at their best in any situation, ensuring you get reliable accuracy and clarity when you need it most. Each Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight has a unique housing shape to divert impacts from the lens, a tritium-phosphor lamp and fiber optics to automatically adjust reticle brightness, and simple buttons that allow you to adjust your settings instantly. All of these features combine to create a red dot that can help in everything from tactical missions to backyard plinking. Pick up a Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight today to see why it's so popular for yourself.
Specifications for Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3.25 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Battery Life: | 2 years |
| Water Resistant Mark: | 20 m |
| Length: | 6.68 in |
| Width: | 6.41 in |
| Height: | 3.49 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight
- Unique, patented housing shape diverts the force of an impact away from the lens, greatly increasing durability.
- Creates a wide-band light transmission for minimal change in target area color.
- No need for special tools. 1 MOA per click.
- Tritium-phosphor lamp illuminates reticle in low-light conditions and fiber optics automatically adjust the brightness level and contrast to available light conditions.
- Easy-to-use buttons on the sides of the optic allow the user to adjust the illumination brightness, toggle between manual and automatic modes, and power down the RMR for storage.
- Multiple primary applications including rifle, pistol, shotgun and carbine, or use as a secondary sight with a magnified optic.
- Designed to be waterproof to 20 meters (66 ft.)
- Tritium lamp is warrantied by Trijicon to illuminate for 15 years from date of original manufacture (Dual-Illuminated RMR).
- Electronics are warrantied for 5 years from date of original manufacture (Automatic LED & Adjustable LED RMR).
- Ruggedized battery contacts and electronics ensure performance and survivability in harsh environments (Automatic LED & Adjustable LED RMR only).
- Automatically adjusts aiming dot to ambient lighting conditions after 16.5 hours (Automatic LED & Adjustable LED RMR only).
- Specifically engineered to be as robust as possible while still allowing use with a suppressor or as backup iron sights for a slide-mounted red dot sight, such as the Trijicon RMR.
- Tritium phosphor-filled glass lamp provides battery-free glow, allowing for a visible sight picture in all lighting situations.
- White-painted rings around tritium lamps enhance users ability to see sight picture in bright-light shooting situations.
- Tritium gas lamps are contained within protective aluminum cylinders and have additional silicone rubber cushioning.
- Each Trijicon tritium lamp is capped with a sapphire jewel that helps evenly distribute the light from the lamp and also acts as an additional layer of protection from puncture and cleaning solvents.
Package Contents:
- Trijicon RMR Type 2 1x Reflex Green Dot Sight
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- Manual
- Warranty Card
- 2x #6-32x1/2'' Torx Head Screw
- 2ea #6-32x.380'' Torx Head Screw
- Hex Wrench
- RMR Seal Plate