Tap Tap to Zoom
The Trijicon RM06 RMR Type 2 1x16mm Reflex Red Dot Sight was developed in order to function as the ideal item for any person needing an exceptional selection. Developed working with several of the most extremely sturdy and dependable substances around, these Red Dot Sights via Trijicon will present you with an item which will give you numerous years of reliability. For a quite a while, Trijicon has been making top of the range products, and the Trijicon RM06 RMR Type 2 1x16mm Reflex Red Dot Sight is verification of their dedication to ensuring that you have the items you'll need to thrive in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you get the most suitable product for all of your specifications, and presenting the Trijicon RM06 RMR Type 2 1x16mm Reflex Red Dot Sight is something that we are pleased to do. And since we won't charge for shipping on purchases of $49 or over, there may not be a significantly better time to pick the exceptional Trijicon RM06 RMR Type 2 1x16mm Reflex Red Dot Sight. For an awesome way to be certain that you're dealing with some of the best which the industry is offering, select the Trijicon RM06 RMR Type 2 1x16mm Reflex Red Dot Sight.![]()
Trijicon RM06 RMR Type 2 1x16mm Reflex Red Dot Sight is developed to improve precision and accuracy with any style or caliber of weapon; this Trijicon RedDot sight is designed to be as durable as the legendary Trijicon ACOG Rifle Scope. The Trijicon RM06 Red Dot Sight is an LED sight powered by a standard CR2032 battery. Housed in rugged forged aluminum, this red dot sight is extremely tough yet lightweight. New easy-to-use adjusters with audible clicks allow for quick windage and elevation adjustments. With eight available brightness settings, the reticle can be manually adjusted by pressing the plus or minus buttons on either side of the unit. To switch to auto-adjust mode, simply press both buttons simultaneously and release. To save battery life, turn the optic off by pressing both buttons simultaneously and holding them for 3 seconds. The new Trijicon RMR is tougher than any alternative and is suitable for military, law enforcement, and hunting applications.
| Manufacturer: | Trijicon |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 16 mm |
| Objective Window Size: | 0.83 x 0.63 in |
| Reticle: | 3.25 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Tempered Glass |
| Optical Coating: | True-Color, Multi-Coated Lens |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 4 Years at setting 4 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 66 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | True Color Multi-Coated Lens |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Button |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |