Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC Hunter Holds
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Satin
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100/70 MOA
Code: TJ-RS-TRRS04-CRHX1650-C-2900053
MPN: CRHX1650-C-2900053
UPC: 719307621824
Product Info for Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to be the ideal product for anybody trying to find a high quality selection. These Rifle Scopes from the expert product professionals at Trijicon are made using long lasting and dependable materials, in order to provide you with product that is going to be useful for a long time. For a number of years, Trijicon has been helping to make quality products, and the Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their persistence for making sure that you've got the products you'll need to thrive in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you obtain the most suitable product for your needs, and exhibiting the Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is a thing that we are pleased to do. And also, since you benefit from free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 or higher, there has rarely ever been an improved moment to pick the astounding Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to ensure you are using some of the greatest products out there, choose the Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Designed specifically for long-range hunting, this Trijicon Credo HX 4-16x50 riflescope offers toolless adjusters that are precise and repeatable. The tough-as-nails aircraft-grade aluminum housing will withstand the rigors of the hunt, and the illuminated reticle options give you the advantages of fast, accurate shot placement. Carry more out than you carried in.
Specifications for Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | BDC Hunter Holds |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.5 - 3.1 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Angle: | 5.43 - 1.36 degrees |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Width: | 3.3 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 68 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 m |
| Package Type: | Box |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/70 MOA |
Features of Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Both-eyes-open shooting - illuminated reticles use trijicon's bindon aiming concept (bac) feature to provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement.
- Confident aiming in any light - user-selectable led brightness settings with an off in between each setting to adapt to any environment.
- Purpose-driven design - sleek finish and low-profile controls prevent snagging. choice of first or second focal plane models.
- Quick target acquisition - proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Edge-to-edge clarity - fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Ultra durable for ensured reliability - ruggedized design engineered to withstand extreme hunting conditions and tested to military standards and protocols.
- Quick and easy adjustments
- Repositionable magnification lever - accommodates different shooting positions and rifle configurations.
Package Contents:
- Trijicon Credo HX 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Bikini Caps
- Scopecoat
- 3mm Hex Key
- Repositionable Mag. Knob and Replacement Screw
- 1 CR2032 Battery
- Quick Reference Guide
- Warranty Card
- Vinyl Logo Sticker