1 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
2 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
3 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
4 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
5 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
6 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
7 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
8 of 8 images
Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC, Black, AC12041
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $202.00Save 30%
$141.99
List: $202.00Save 14%
$173.49
Product Info for Trijicon Compact ACOG Mount w/Q-LOC
The Trijicon Compact ACOG Mount w/ Trijicont Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 7075-T6 aluminum design, with an easy to use one handed toolless mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened. This mount boasts a low weight and low profile design with precise return to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail. Designed specifically for the Trijicon Compact ACOG. This lightweight mount is perfect for mounting the Compact ACOG on any firearm platform with a picatinny rail.
Specifications for Trijicon Compact ACOG Mount w/Q-LOC:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Height: | 1.535 in |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Length: | 2.125 in |
| Weight: | 2.1 oz |
| Width: | 2.07 in |
| Finish: | Matte Anodized |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon Compact ACOG Mount w/Q-LOC
- Multiple proprietary recoil lugs ensure total rail engagement, easily remove and re-attach without needing to confirm zero
- Compact, circular design minimizes hazards of gear snags
- Heavy-duty springs ensure secure retention under heavy, repeated recoil, facilitates one-handed mounting
- Ensures optimal placement on MIL-STD 1913, NATO, non-mil spec, and even damaged rails
Package Contents:
- Trijicon Compact ACOG Mount w/Q-LOC
- 1 Mount
- 2 Screws
- 1 Hex Key