Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red TA55A Chevron
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics/Tritium
- Included Accessories:
- 1 5.5x50 Scopecoat Fit TA65, 1 Flattop Mount Fit TA51, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA71E, 1 LensPen Fit TA56, 1 Manual, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card, TA51 Mount
- Condition:
- New
Code: TJ-RS-TA55A-EE
MPN: TA55A
UPC: 719307302037
Product Info for Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope
Fabricated to be described as a superb product for nearly any individual, we're certain you'll love the Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope . Established using several of the very most durable and dependable substances available, these Rifle Scopes through Trijicon can provide a product that will give you a great deal of stability. For a very long time, Trijicon has been helping to make top of the range goods, and the Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope is evidence of their persistence for making certain you have the items you will need to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideal item to meet your requirements, and the Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope is one of the many products that we have been excited to have the ability to provide our buyers. Since you won't be billed for shipping on transactions of $49 or more, there has not ever really been a more suitable chance to purchase the incredible Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope. For a fantastic way to make sure that you are functioning with some of the most effective gear, purchase the Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope.![]()
The Trijicon ACOG 5.5x50 Gunsight with Red Chevron BAC Flattop .308 Reticle TA55 is designed for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design provides increased hit potential in all lighting conditions. The chevron reticle of the Trijicon Rifle Scope is helps zero in using the tip at 100 meters. The width of the chevron at the base is 5.53 MOA which is 19" at 300 meters. This allows range estimation for silhouette targets. Trijicon TA55 5.5 x 50mm ACOG Advanced Combat Optical Gunsights hit fast in any light. The Trijicon ACOG 5.5 x 50 Rifle Scope is internally-adjustable and includes a compact telescopic sight with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light and combine traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Although Trijicon ACOG 5.5 x 50mm Rifle Scopes TA-55 have many features which are very advantageous for military use, they were developed by Trijicon without government funding.
Specifications for Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5.5 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA55A Chevron |
| Exit Pupil: | 9.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.5 degrees |
| Eye Relief: | 2.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/5 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | TA51 Mount, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA71E, 1 5.5x50 Scopecoat Fit TA65, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Flattop Mount Fit TA51, 1 LensPen Fit TA56, 1 Warranty Card, 1 Manual |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | TA51 |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery-free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 5.5x50 Red Chevron BAC Reticle Rifle Scope
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- 5.5x50 Scopecoat (TA65)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card