Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR
If you're browsing for a great offer on the Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR, then you have found yourself in the right spot. Made using some of the very best attainable materials and design, these Rifle Scopes from the product experts at Trijicon will last an incredibly long time. Trijicon has been making top quality merchandise for a very long time, and the Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR is their very own manner of demonstrating how much they care. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you obtain the most suitable product for all of your requirements, and exhibiting the Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR is something that we are happy to do. Because you will not be billed for delivering on purchases of $49 or more, there's never really been a significantly better opportunity to purchase the incredible Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR. For a great way to ensure you are using some of the best products obtainable, choose the Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR.![]()
Go from close quarters combat to long distance targeting instantly using this Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR. These Rifle Scopes designed by Trijicon use fiber optics and tritium for a bright aiming point that's easily viewable in any lighting conditions. This Trijicon 4x32 Illuminated ACOG Rifle Scope/Red Dot RMR is housed in forged aluminum for premium durability that boasts lightweight properties. Quickly acquire targets with the mounted Red Dot RMR. When you see a target in the distance, switch your focus down the ACOG Rifle Scope for enhanced zoom and precise alignment. With impressively clear multi-coated glass, you'll be able to pinpoint every detail in the field with remarkable accuracy. Experience one of the most versatile optics on the market with this Trijicon 4x32 3.25 MOA ACOG Rifle Scope/Red Dot RMR.
The reticle will appear black during the daytime and will glow amber in the dark, thanks to Trijicon's patented tritium illumination.
Specifications for Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Field of View, Linear: | 36.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 1.5 in |
| Weight: | 15.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 5.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Caliber: | 6.8mm Remington SPC, .223 Remington, .300 AAC Blackout |
| Battery Type: | AA |
| Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Adjustment Range: | 40 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 12000 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Projectile Caliber: | .223 Caliber |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Red Dot RMR:
- ALWAYS ON, ALWAYS READY: Most ACOG models are battery free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light;
- "BOTH EYES OPEN" DESIGN: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness;
- COMBAT PROVEN: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG;
- TAKE CONTROL: Several ACOG models are designed with a user adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings;
- OUTSTANDING CLARITY: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion;
- SHOCK-RESISTANT: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements;
- RUGGED, RELIABLE HOUSING DESIGN: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system;
- EXACT TARGET DISTANCES & HOLDS: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming;
- WATERPROOF: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging
Package Contents:
- Trijicon 4x32 ACOG Rifle Scope w/ Colt Knob Thumbscrew Mount and Red Dot RMR
- 3.25 MOA Trijicon RMR Type 2
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG BAC Manual
- Warranty Card