Tap Tap to Zoom
Product Info for Tier One Monomount Short Saddle One Piece Mount
The Tier One Monomount is a premium one-piece scope mount, expertly machined from 7075T6 Aluminum to cater to long-range shooters needing utmost accuracy and durability. Its unique 'One Hit' CNC machining process ensures 3-micron tolerances, eliminating retooling inaccuracies and maximizing long-range precision and, crucially, repeatability. The Short Saddle version is ideal for heavy-duty use and big bore rifles, standing up to severe recoil without point of impact shift. The Monomount, available in sizes from 30mm to 40mm, features a built-in anti-cant bubble, mirage band compatibility, and optional picatinny accessory rails. With its significant clamping area and six-screw ring caps, it provides unrivaled security for your scope, backed by Tier One's lifetime warranty on parts and defects.
Specifications for Tier One Monomount Short Saddle One Piece Mount:
| Manufacturer: | Tier One |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | Universal |
| Color: | Black |
| Distance Between Rings: | 66 mm |
| Base/Mount Type: | Fixed |
| Length: | 118 mm |
| Weight: | 7.9 oz |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Type: | Universal |
| Ring Quantity: | Pair |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
Features of Tier One Monomount Short Saddle One Piece Mount
- UNIQUE Machining Method which completely eliminates accuracy loss caused by retooling. Massively increases long range accuracy and shot repeatability.
- 3 Micron tolerances
- Large scope clamping area to withstand heavy recoil
- Two different body lengths to enable fitments of all quality optics - short saddle and long saddle mounts available
- Mil-Spec 30 micron hard anodised finish
- Built in Anti-Cant bubble
- Mirage Band compatible
- Bolt on picatinny accessory rails - Short/45 Degree/RAPTAR/Side Mounted
- Supplied with Levelling Wedge to enable true bore to reticle alignment when setting optic
Package Contents:
- Tier One Monomount Short Saddle One Piece Mount
- Scope Levelling Wedge
- Torx Bit