Tap Tap to Zoom
Unfortunately Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab was developed in order to function as the ideal item for anyone trying to find a high quality selection. Established utilizing some of the most strong and long lasting substances in existence, these Batteries via Tenergy will provide you with something that will give you many years of reliability. Tenergy has been generating high quality products for a very long time, and the Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab is their means of revealing how much they are concerned. Here at Night-Optics, our job is to make sure you leave along with the ideal product for your requirements, and the Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab is one of the numerous products which our company is delighted to be able to offer our consumers. And furthermore, as we won't charge for shipping on purchases of $49 or more, there may not be a significantly better chance to purchase the extraordinary Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab. For a good way to ensure you are using some of the most useful solutions obtainable, buy the Tenergy Lion Battery 2600mAh w/tab.![]()
The Tenergy Lion Battery 2600mAh w/ Tabs keeps your necessary devices charged in any situation. Perfect for laptops, digital camera or camcorders, and e-books, this Battery from Tenergy provides portable power for devices that need high energy density but still need to maintain low weight. With high capacity at low temperatures, the Tenergy Li-Ion Battery offers improved battery safety and ensures that your electronics work anywhere, anytime. Recharging at least 300 times with an incredibly high capacity, the Tenergy Li-Ion Rechargeable Batteries will provide energy time after time so you can get work done everywhere.
| Capacity Nominal: | 2600 mAh |
| Capacity Minimum: | 2550 mAh |
| Diameter: | 18.3 +/- 0.1 mm (Max 18.4 mm) |
| Height: | 64.8 +/- 0.2 mm (Max 65.1 mm) |
| Weight (Typical): | ~ 44.5 g |
| Nominal Voltage: | Average 3.7V |
| Internal Impedance: | < 90 mho (with PTC) |
| Cycle Performance: | 80% of initial capacity at 300 cycles |
| Packaging Size: | 3.54 x 4.52 x 0.79 inches (90 x 115 x 20mm) |
| Weight (w/ packaging): | 2 oz |






