Tap Tap to Zoom
Unfortunately Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Batteries yourself to try and find the perfect replacement for you!
Meant to be a superb item for nearly any individual, we're confident you are going to love the Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery . These Batteries from the skilled product professionals at Tenergy are made working with heavy duty and efficient materials, in order to provide you with a product that will be effective for countless years. Tenergy has been developing high-quality products for a number of years, and the Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery is their very own means of showing you how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you obtain the perfect solution for all of your needs, and exhibiting the Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery is one thing that we're happy to do. Since you will receive free of charge on shipment on orders of $49 or more, there has practically never been an improved time to purchase the amazing Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery. For an impressive method to make sure you are using some of the best that the industry is offering, select the Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery.![]()
The Tenergy Lion 9V Rechargeable Battery keeps all of your draining geolocation and radio devices fully powered on the go. Lightweight and with an extremely long shelf life, this Battery from Tenergy can be stored up to ten years with an ultra low self-discharge rate at approximately 1% per year. The high energy density makes the Tenergy Li-Ion 9V Battery lasts up to five times longer than ordinary alkaline batteries, making even one charge a better bargain than your typical alkaline choice. After the first use, the Tenergy Lion 9V Rechargeable High Energy Battery recharges time after time to ensure that your electronics are available for use at any time. Perfect for use in all weather conditions, the Tenergy Li-Ion 9V Rechargeable All-Weather Battery is perfect for all of your important outdoor devices.
| Rated Capacity: | 500mAh |
| Nominal Voltage: | 7.7V |
| Voltage at end of Discharge: | 6.0V |
| Charging Voltage: | 8.4±0.1V |
| Max Charging Voltage: | 8.6V |
| AC (1KHz) Impedance New Cell Max.(mW): | less than or equal to 300m |
| Constant Current: | 70mA |
| Constant Voltage: | 8.4V |
| C5A cut-off: | 0.01 |
| Charge time: | Approx 8.0h |
| Standard discharge: | Constant current 70mA and end voltage 6.0V |
| Self-discharge: | less than or equal to 10% |
| Maximum Continuous Charge Current: | 350mA |
| Maximum Continuous Discharge Current: | 350mA |
| Operation Temperature Range Charge: | 0~45 ° C |
| Operation Temperature Range Discharge: | -20~60° C |
| Storage Temperature Range: | Less than 1 year -20~25° C and less than 3 months -20~40° C |
| Weight: | 30g(Approx) |
| Dimensions: | 26.5(+0/-2) x W 17.5(+0/-2) |
| Height: | 48.5(+0/-2)mm |
| Compatible chargers: | TN347 2-Bay 9V Li-ion Battery Charger and TN346 6-Bay 9V Li-ion Battery Charger |