Tap Tap to Zoom
Meant to be a very good item for pretty much any person, we're confident you are going to appreciate the Tangent Theta Inc. 7-35x56mm 36mm Tube Rifle Scope . Established using several of the most strong and long lasting components available, these Rifle Scopes from Tangent Theta Inc. offers you something that will give numerous years of consistency. Tangent Theta Inc. has been devoted to providing top end products for many years, and the Tangent Theta Inc. 7-35x56mm 36mm Tube Rifle Scope is the verification of that dedication to their consumer platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you receive the perfect solution for all your preferences, and exhibiting the Tangent Theta Inc. 7-35x56mm 36mm Tube Rifle Scope is something that we're pleased to do. Since you will not be charged for shipping on purchases of $49 or higher, there has never been a more suitable moment to discover the unbelievable Tangent Theta Inc. 7-35x56mm 36mm Tube Rifle Scope. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the best solutions out there, purchase the Tangent Theta Inc. 7-35x56mm 36mm Tube Rifle Scope.![]()
The all-new Tangent Theta TT735P, 7-35x56mm Rifle Telescope is the latest release in our line of extreme-range precision sighting instruments for professional marksmen.
This 35x rifle optic delivers better positive target identification at distance with increased magnification, features the ability to parallax down 10 meters and is 24mm shorter than our 25x models, all benefits to the Extreme Long Range and Precision Rifle Series marksman. The TT735P includes Tangent Thetas legendary elevation and windage turrets that deliver precise tactile response and feature a truly TOOL-LESS RE-ZERO procedure and lockable diopters.
| Manufacturer: | Tangent Theta Inc. |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 7 - 35 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte Anodized |
| Color: | Black |
| Weight: | 1150 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Width: | 103 mm |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |