Tap Tap to Zoom
Code: 3GZ-MT-TRFR1-TK05N0014RED1
MPN: TK05N0014RED1
UPC: 769498485279
The TANDEMKROSS Shadow Picatinny Rail was developed to be the best product for anybody in need of an outstanding selection. Formulated using several of the most extremely strong and dependable materials around, these Riflescope Mounts, Rings, and Bases by TANDEMKROSS will provide you with an item which will give numerous years of dependability. TANDEMKROSS has been focused on providing top end goods for a long time, and the TANDEMKROSS Shadow Picatinny Rail is the verification of that persistence for their customer base. At Night-Optics, we make it our personal responsibility to make sure you depart with the best item for all of your needs, and the TANDEMKROSS Shadow Picatinny Rail is one of the many products which we are proud to provide our clientele. And since you will not be billed for delivering on transactions of $49 or greater, there has not ever really been a better opportunity to buy the extraordinary TANDEMKROSS Shadow Picatinny Rail. For an impressive way to make sure you are utilizing some of the very best which the community provides, purchase the TANDEMKROSS Shadow Picatinny Rail.![]()
Customers demanded it and we listened! The TANDEMKROSS Shadow Picatinny Rail for Ruger Mark Series is here and is a superior upgrade that both competition shooters and backyard plinkers can benefit from. Not only does the Mil-spec picatinny design allow for more precise and customized placement of optics, it is the perfect length and doesnt have an unsightly overhang over the barrel. The underside of the rail has a relieved ejection port area to provide a sure ejection of spent brass. This rail can be used with both fixed and adjustable iron sights in place. This gives you the option of removing your scope or red dot and using the iron sights without removing the rail. It is available in two finishes to match or highlight your pistol and comes with installation screws. Dress up your Ruger today and get the TANDEMKROSS Ruger Rail!
Precision CNC machined from aluminum and anodized black.
Mount fits all factory drilled and tapped Ruger MKII, MKIII, MKIV, Government, Hunter, Competition, 22/45, and LITE rimfire pistols.
Dimensions: From End to End 3 3/8in
From outside first rail to outside last rail: 2.9in
| Manufacturer: | TANDEMKROSS |
| Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | CNC Machined Aluminum |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger Mark Series |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 3.375 in |
| Width: | 2.9 in |
| Weight: | 1 oz |
| Fit: | Picatanny Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |