Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Ring Height:
- 0.3 in
- Tube Diameter:
- 1 in
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- Chromoly Steel
- Weight:
- 4 oz
Code: 9E-RR-CCH500003
MPN: CCH500003
UPC: 810301021143
Product Info for Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened
The Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened was developed to be the ideal product for anybody needing an outstanding selection. Formulated utilizing some of the very most heavy duty and dependable substances in existence, these Riflescope Mounts, Rings, and Bases via Talley offers you a product that will give you a great deal of consistency. Talley has been focused on supplying high end goods for a long time, and the Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened is the proof of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you receive the most suitable product for your requirements, and showcasing the Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened is one thing that we are pleased to do. Because we won't bill for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a more rewarding chance to buy the exceptional Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened. For a great way to make certain you are operating with some of the highest quality gear, purchase the Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened.![]()
Specifications for Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened:
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Matte |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Ring Height: | 0.3 in |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | Chromoly Steel |
| Weight: | 4 oz |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Talley 1 in Quick Detachable Ring w/ Lever Low Color Case Hardened