Tap Tap to Zoom
Product Info for Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings
The Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings was created to function as the ideal product for anybody needing an outstanding choice. Developed utilizing some of the most durable and dependable components in existence, these Riflescope Mounts, Rings, and Bases through Talley can provide a product that gives you a great deal of stability. Talley has been focused on supplying high quality products for many years, and the Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings is the evidence of that dedication to their client base. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to make sure you depart with the most suitable item for all your specifications, and the Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings is among the numerous products which we're extremely pleased to supply our shoppers. Because we will not charge for shipment on purchases of $49 or more, there may never be a significantly better chance to choose the extraordinary Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the greatest solutions out there, purchase the Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings.![]()
Specifications for Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings:
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Anodized |
| Ring Height: | 1 in |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Gun Model: | Remington Model 40-X, Remington Model 725, Remington Model 721, Remington Model 722, Remington Model 700 |
| Ring Quantity: | Pair |
| Color: | Black |
| Country of Origin: | USA |
| Diameter: | 1 in |
Package Contents:
- Talley 1 in Model 700-721-722-725-40X Ultralight Rifle Scope Rings