Tap Tap to Zoom
The Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane was created to be the best product for anyone trying to find an outstanding option. Designed utilizing some of the most useful attainable substances and design, these unique Rifle Scopes from the product professionals at Swampfox can last you an incredibly long time. For a quite a while, Swampfox has been helping to make quality products, and the Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is proof of their dedication to making certain you have the products you'll want to flourish in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the best item for all of your specifications, and the Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is among the numerous items that we have been very proud to supply our consumers. Because you will not be billed for delivering on purchases of $49 or higher, there's not ever been an even better time to buy the incredible Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. For a fantastic way to make sure that you are functioning with some of the best gear, purchase the Swampfox Warhorse 1-6x24 LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
Swampfoxs new premier first focal plane (FFP) low power variable optic (LPVO), Warhorse combines speed and accuracy for any shooting scenario. This versatile LPVO Riflescope transitions smoothly from 1x to 6x magnification for rapid target acquisition and long-range precision. Warhorse features a push/pull locking elevation turret with zero reset, a capped windage turret for extra protection, and 12 illumination settings for daylight brightness and night vision compatibility. This short bodied LPVO is housed in a 34mm tube with a clean etched MOA or MIL reticle, providing maximum light absorption and supreme glass clarity for ultimate performance. Warhorse exemplifies the next evolution of Swampfox LPVO Riflescopes.
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7.7 - 3.7 mm |
| Color: | Black |
| Parallax: | 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic |
| Brightness Settings: | 12 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Gun Type: | Rifle |