Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Should you be searching for an amazing price on the Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, then you've found yourself in the right location. Designed utilizing some of the very best attainable materials and engineering, these Rifle Scopes from the product professionals at Swampfox will last you an unbelievably lengthy time. Swampfox has been devoted to supplying high quality goods for many years, and the Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is the verification of that dedication to their customer platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you receive the best solution for your specifications, and presenting the Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is one thing that we are pleased to do. And because you will be given no cost on shipping on transactions of $49 or over, there's rarely ever been a more suitable opportunity to purchase the remarkable Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful solutions available, buy the Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
TheWarhawkis Swampfox Optics latest high magnification precision rifle scope series, featuring crystal clear glass, tough construction, and intelligent FFPSharpshooterreticles. Standout features include a 34mm main tube for superior adjustment range and night vision compatible reticle illumination. TheWarhawkincorporates user friendly zero-resettable, locking target turrets, side-mounted parallax and reticle illumination adjustments, and a fast focus eyepiece to always keep the reticle sharp.
Specifications for Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.2 - 7.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 24.4 - 4.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.82 - 3.03 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 38.4 oz |
| Length: | 15.2 in |
| Parallax: | 10 yds - Infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- 34mm tube with premium coated glass for superior sight picture.
- 5x erector ratio provides excellent magnification flexibility.
- Our most advanced reticle illumination configuration with 2 night vision settings and 10 visible red illumination settings, with an ""off"" detent in between each brightness level.
- Sharpshooter MOA/MRAD reticles with 0.25 MOA-per-click or 0.1 MRAD-per-click wide locking turrets. Easy resettable turret zero.
- Forgiving eye box characteristics make it easy to use at all magnifications
Package Contents:
- Swampfox Warhawk Tactical 5-25x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Low Profile Throw Lever
- High Profile Throw Lever
- Flip Up Caps (Ocular and Objective)
- 3in Sunshade
- Scope Cloth
- Product Manual
- Reticle Manual
- Support Card
- Turret Wrench
- CR2032 Battery
- Killflash Honeycomb Filter