Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
The Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane was made in order to function as the ideally suited item for any person looking for an outstanding selection. Formulated by using some of the very most robust and long lasting resources in existence, these Rifle Scopes through Swampfox will provide you with something that gives you numerous years of reliability. Swampfox has been committed to delivering high end products for many years, and the Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is the verification of that persistence for their consumer platform. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideally suited item to meet your needs, and the Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is one of the many products which we are excited to have the ability to provide our buyers. Since you will not be charged for shipping and delivery on orders of $49 or higher, there's not ever really been a more suitable chance to purchase the unbelievable Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an impressive solution to verify that you are using the services of some of the best that the community has to offer, select the Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
TheWarhawkis Swampfox Optics latest high magnification precision rifle scope series, featuring crystal clear glass, tough construction, and intelligent FFPSharpshooterreticles. Standout features include a 34mm main tube for superior adjustment range and night vision compatible reticle illumination. TheWarhawkincorporates user friendly zero-resettable, locking target turrets, side-mounted parallax and reticle illumination adjustments, and a fast focus eyepiece to always keep the reticle sharp.
Specifications for Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 12.9 - 2.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 32 - 7.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.1 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.8 oz |
| Length: | 15 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- 34mm tube with premium coated glass for superior sight picture.
- 5x erector ratio provides excellent magnification flexibility.
- Swampfox most advanced reticle illumination confirguration with 2 night vision settings and 10 visible red illumination settings, with an "off" detent in between each brightness level.
- Easy resettable turret zero
- Forgiving eye box characteristics make it easy to use at all magnifications.
Package Contents:
- Swampfox Warhawk Tactical 4-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Low Profile Throw Lever
- High Profile Throw Lever
- Flip Up Caps (Ocular and Objective)
- 3" sunshade
- Scope Cloth
- Product Manual
- Reticle Manual
- Support Card
- Turret Wrench
- CR2032 Battery
- Killflash Honeycomb Filter