Tap Tap to Zoom
The Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane was made to function as the ideal item for anyone looking for a top quality selection. Formulated using several of the most extremely robust and long lasting materials available, these Rifle Scopes through Swampfox will provide you with an item which gives you many years of stability. Swampfox has been making superior quality products for a very long time, and the Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is their way of showing you just how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you leave with the best product for all your needs, and the Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is amongst the countless products that we are extremely pleased to offer our shoppers. Because you will receive free of charge on shipment on transactions of $49 and up, there has rarely ever been a better time to purchase the astounding Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. For a great way to make certain you are functioning with some of the finest equipment, buy the Swampfox Warhawk Tactical 3-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
This first-focal-plane precision riflescope series features crystal-clear glass and robust construction with a 34mm tube. We've included larger diameter, low-profile, push-pull, lockable, and zero-resettable turrets for maximum optimization. The included reticle options are first-focal-plane (FFP), glass-etched MOA or MIL variants with matching turrets. Whether you're hunting, a competition shooter, or just enjoy precision shooting, the Warhawk delivers.
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8 - 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 38.7 - 7.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 30 oz |
| Length: | 14.8 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |