Tap Tap to Zoom
If you're searching for a great bargain on the Swampfox Warhawk Tactical 2-10x44mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, then you've found yourself in the right place. Designed utilizing some of the very best accessible substances and design, these unique Rifle Scopes from the product specialists at Swampfox will last you an unbelievably long time. For a quite a while, Swampfox has been generating high end merchandise, and the Swampfox Warhawk Tactical 2-10x44mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is evidence of their dedication to making certain you have the items you will need to flourish in virtually any situation. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you obtain the best solution for all of your needs, and showcasing the Swampfox Warhawk Tactical 2-10x44mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is a thing that we're delighted to do. Since you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or more, there's never really been a more suitable time to discover the extraordinary Swampfox Warhawk Tactical 2-10x44mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. For a good way to make sure you are utilizing some of the greatest solutions out there, buy the Swampfox Warhawk Tactical 2-10x44mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
TheWarhawkis Swampfox Optics latest high magnification precision rifle scope series, featuring crystal clear glass, tough construction, and intelligent FFPSharpshooterreticles. Standout features include a 34mm main tube for superior adjustment range and night vision compatible reticle illumination. TheWarhawkincorporates user friendly zero-resettable, locking target turrets, side-mounted parallax and reticle illumination adjustments, and a fast focus eyepiece to always keep the reticle sharp.
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 13 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 62.6 - 12.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Length: | 12.28 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| W/E Travel at 100 Yds: | 55 MOA |
| Gun Type: | Rifle |