Tap Tap to Zoom
Manufactured to be regarded as a superb item for almost anyone, we are sure you are going to enjoy the Swampfox Tomahawk II 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . Manufactured utilizing some of the most useful accessible components and construction, these particular Rifle Scopes through the product professionals at Swampfox can last an incredibly long time. For a quite a while, Swampfox has been generating top of the range products, and the Swampfox Tomahawk II 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is evidence of their persistence for ensuring that you've got the items you'll need to thrive in almost any situation. At Night-Optics, our job is to ensure that you leave with the ideally suited product to meet your requirements, and the Swampfox Tomahawk II 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is one of the many products that we are delighted to have the ability to offer our consumers. And because we will not charge for shipping on purchases of $49 or over, there may not be a more rewarding chance to pick the outstanding Swampfox Tomahawk II 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are utilizing some of the most useful products out there, choose the Swampfox Tomahawk II 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
Tomahawk II represents the next generation of our Second Focal Plane LPVO line, designed with direct input from the end users. With increased optical performance in mind, Tomahawk II is designed for ease of use with a forgiving eye box and expansive field of view. Now available in 1-4x24 and 1-6x24 configurations, Tomahawk II comes with red or green BDC or the new BFO (Bright Fiber Optic) reticles. This LPVO, housed in a 30mm tube and includes push/pull locking elevation with zero reset, capped windage and 12 illumination settings with intermittent off positions. Clarity and universal application are key for the Tomahawk II series.
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.39 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Condition: | New |