Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
The Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane was created in order to function as the best item for any person needing an outstanding option. These Rifle Scopes through the expert product specialists at Swampfox are fashioned working with long lasting and efficient components, as a way to provide you with product which is going to be beneficial for countless years. Swampfox has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is their particular way of demonstrating exactly how much they care. At Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you purchase the best solution for all your requirements, and showcasing the Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is a thing that we are happy to do. Because we won't charge for delivery on purchases of $49 or more, there could not be a more suitable time to choose the exceptional Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to be certain that you're utilizing some of the greatest solutions out there, buy the Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
Tomahawk II represents the next generation of our Second Focal Plane LPVO line, designed with direct input from the end users. With increased optical performance in mind, Tomahawk II is designed for ease of use with a forgiving eye box and expansive field of view. Now available in 1-4x24 and 1-6x24 configurations, Tomahawk II comes with red or green BDC or the new BFO (Bright Fiber Optic) reticles. This LPVO, housed in a 30mm tube and includes push/pull locking elevation with zero reset, capped windage and 12 illumination settings with intermittent off positions. Clarity and universal application are key for the Tomahawk II series.
Specifications for Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Condition: | New |
Features of Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- 1-4x Magnification
- Second Focal Plane
- Expansive Field of View
- 30mm Tube
- Push/Pull Locking Elevation with Zero Reset
- Capped Windage
- 12 Illumination Settings with Intermittent Off Positions
- BDC / BFO (Bright Fiber Optic) Reticles
- Included Throw Lever and Flip Caps
Package Contents:
- Swampfox Tomahawk II 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Scope
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- CR2032 Battery
- Product Manual
- Reticle Manual