Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight
Manufactured to be a superb product for nearly any person, we're confident you'll love the Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight . These Red Dot Sights through the skilled product specialists at Swampfox are designed using long lasting and reliable materials, as a way to provide you with a product that will be effective for countless years. For a quite a while, Swampfox has been generating high end merchandise, and the Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight is verification of their persistence for making certain you've got the items you'll need to flourish in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to make sure you depart with the perfect item for all of your needs, and the Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight is amongst the many items which we're extremely pleased to offer our clientele. And because we won't bill for delivery on purchases of $49 or more, there may never be a more suitable moment to choose the exceptional Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight. To have an amazing method to be certain that you're dealing with some of the very best which the community provides, choose the Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight.![]()
Liberator II keeps everything we liked about the original Liberator, while stuffing the inside with upgraded technology, like new emitters with greatly improved battery life and Shake N Wake motion sensing auto on/off. The first two brightness settings are night vision compatible, with the following 8 further settings daylight visible. Liberator II ships with two 1913 MIL-STD Picatinny mounts for use on a variety of platforms and the scope body is compatible with industry standard micro dot mounts. Small and light but tough, Liberator II is rated for 800 Gs of shock, so its a great fit for 12 gauge shotguns and .308 rifles. Liberator II is waterproof, fog resistant and features hydrophobic & anti-scratch coatings on the anti-glare lenses.
Specifications for Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T5 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free beyond 33 yards |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 10000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 2.55 in |
| Width: | 1.68 in |
| Height: | 1.62 in |
| Weight: | 3.49 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Up/Down Digital Press |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Lens Type: | Anti-Scratch & Anti-Fog |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight:
- Battery boost: The original Liberator featured a 3,000 hour battery life rating. Thanks to 2nd generation emitter technology, Liberator II has more than 3x the battery life, clocking in at 10,000 hours of constant draw on a medium setting;
- Shake it up: Liberator II includes Swampfox proven Shake N Wake motion sensing auto-on illumination technology. Any slight motion of the gun triggers instantaneous illumination- even if you are Wyatt Earp this reaction is faster than you. The Liberator II will shut off after 4 consecutive minutes of motionless activity to save battery life. A slight wiggle will turn it back on. Shake N Wake extends real world battery life by a tremendous margin;
- A sharper image: Liberator IIs high efficiency emitter creates a 2 MOA point of aim that is far crisper than its predecessor. Side mounted push buttons adjust through 10 brightness levels 2 night vision compatible, and 8 daylight visible. The 2 MOA dot is small enough to take precision shots out to 200 yards and is compatible with flip-to-side magnifiers;
- Take low road of the high road: Two mounts included in the box. Shooters using AR-15s or other long guns with straight line stocks will want to use the Absolute Co-witness 1913 MIL STD Picatinny riser mount. For shooters wanting to mount on an AK, shotgun, pistol, weve got you covered with the low profile version;
- Guaranteed tough: Like all Swampfox Optics, Liberator II is guaranteed to function for 50,000 rounds of live fire. So get it mounted up, get out there and go train- over and over again. Swampfox's got your back;
- Everything you expect: Liberator II includes all the standard features that made the first version so popular, but the extra bells & whistles on this model result in a big upgrade. Swampfox managed to add these new features without increasing the weight, coming in at just 3.5oz
Package Contents:
- Swampfox Liberator II 1x22mm 2 MOA Mini Dot Sight
- Picatinny low profile mount
- Picatinny absolute co-witness mount
- CR2032 3V battery
- Lens cloth
- Wrench
- Rubber lens covers