Tap Tap to Zoom
Code: 3Q9-RS-SKL530-KTK53056-4M
MPN: KTK53056-4M
UPC: 889157001098
Should you be hunting for a great bargain for the Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP), then you've found yourself in the right spot. Established working with several of the very most sturdy and long lasting resources around, these Rifle Scopes through Swampfox offers you an item which will give many years of dependability. Swampfox has been making top quality products for a very long time, and the Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) is their very own means of showing you just how much they care. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you get the perfect product for all your needs, and showcasing the Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) is one thing that we are pleased to do. And furthermore, as we will not bill for shipping on transactions of $49 or over, there may never be a more rewarding time to pick the exceptional Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP). For a great way to make sure you are using some of the finest solutions out there, buy the Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP).![]()
Maximum magnification is 6x higher than the minimum, giving you incredible flexibility. Kentucky Long takes everything we love about the Patriot series and adds red reticle illumination and locking, re-settabletarget turrets. The first focal planeSharpshooter MOAorSharpshooter MRADreticles pair with 0.25 MOA or 0.1 MRAD-per-click adjustments. Includes high quality flip caps, a 3 inch sun shade, and both low- and high-profile throw fins.
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Illuminated Sharpshooter MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 9.3 - 1.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 20.5 - 4.35 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.35 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 31.75 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Product Manual, Turret Wrench, Support Card, 3" Sunshade, High Profile Throw Lever, Low Profile Throw Lever, flip-up caps, Lens tissue, Reticle Manual |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |