Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Sharpshooter MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
Code: 3Q9-RS-SKL318-KTK31850-4M
MPN: KTK31850-4M
UPC: 889157001074
Product Info for Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
The Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) was developed to function as the ideal item for any person in need of an exceptional selection. These Rifle Scopes from the skilled product experts at Swampfox are made working with heavy duty and reliable components, in order to provide you with a product which will be beneficial for a long time. Swampfox has been developing high-quality products for a very long time, and the Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is their way of demonstrating how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to make sure you depart with the best item for all of your needs, and the Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is one of the numerous products that we are proud to supply our shoppers. Because we won't bill for shipment on orders of $49 or more, there may never be a better time to purchase the exceptional Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP). For an amazing method to make sure you are working with some of the best which the community has to offer, choose the Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP).![]()
Maximum magnification is 6x higher than the minimum, giving you incredible flexibility. Kentucky Long takes everything we love about the Patriot series and adds red reticle illumination and locking, re-settabletarget turrets. The first focal planeSharpshooter MOAorSharpshooter MRADreticles pair with 0.25 MOA or 0.1 MRAD-per-click adjustments. Includes high quality flip caps, a 3 inch sun shade, and both low- and high-profile throw fins.
Specifications for Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Illuminated Sharpshooter MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 11.15 - 2.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 34.9 - 6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.84 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 110 MOA |
| Focus Range: | 50 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Package Contents:
- Swampfox Kentucky Long 3-18x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Low Profile Throw Lever
- High Profile Throw Lever
- Flip Up Caps (Ocular and Objective)
- 3" sunshade
- Scope Cloth
- Product Manual
- Reticle Manual
- Support Card
- Turret Wrench