Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Sharpshooter Grid MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Condition:
- New
Code: 3Q9-RS-KTS21244RS-KTK21244-4M
MPN: KTK21244-4M
UPC: 889157001067
Product Info for Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP)
The Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) was made in order to be the best product for anyone needing an outstanding selection. These Rifle Scopes through the skilled product specialists at Swampfox are fashioned using heavy duty and reliable materials, in order to supply you with a product that will be useful for quite some time. Swampfox has been focused on delivering top end goods for a long time, and the Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) is the evidence of that persistence for their client platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you get the most suitable product for your preferences, and featuring the Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) is something that we're delighted to do. And since we won't charge for shipment on purchases of $49 or more, there could not be a significantly better opportunity to purchase the exceptional Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP). For a good way to be certain that you're using some of the greatest solutions obtainable, purchase the Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP).![]()
Maximum magnification is 6x higher than the minimum, giving you incredible flexibility. Kentucky Long takes everything we love about the Patriot series and adds red reticle illumination and locking, re-settabletarget turrets. The first focal planeSharpshooter MOAorSharpshooter MRADreticles pair with 0.25 MOA or 0.1 MRAD-per-click adjustments. Includes high quality flip caps, a 3in sun shade, and both low- and high-profile throw fins.
Specifications for Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | Sharpshooter Grid MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.6 - 8.8 mm |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
Features of Swampfox Kentucky Long 2-12x44 Rifle Scope
- Magnification: 2-12x
- Tube Diameter: 30mm
- Objective Lens Diameter: 44mm
- Exit Pupil (mm): 8.9 (2x) 2.6mm (12x)
- Eye Relief (in): 3.4 2.76in
- FOV @ 100 Yards (ft): 54.35 (2x) 9.3 (12x)
- Click Value: 0.25 MOA/0.1 MIL
- Parallax Setting: 10 Yards Infinity
- Travel Per Rotation: 60 Clicks/ 15 MOA
- Max Elevation Adjustment: 150 MOA
- Max Windage Adjustment: 150 MOA
- Lens Coating: Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic
- Reticle: Sharpshooter MOA/MRAD
- Focal Plane: First Focal Plane
- Fast Focus Diopter: Yes, -2 to +2
- Turret Style: Push/Pull Locking Turrets with Zero Reset
- Waterproof Rating: IPX7
- Impact Resistance: 1,100 G Forces
Package Contents:
- Swampfox Kentucky Long 2-12x44 Rifle Scope
- 1. Low Profile Throw Lever 2. High Profile Throw Lever 3. Flip Up Caps (Ocular and Objective) 4. 3" sunshade 5. Scope Cloth 6. Product Manual 7. Reticle Manual 8. Support Card 9. Turret Wrench