Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Swampfox Hostile Engagement Sight Mount
This sight mount, dubbed the Hostile Engagement Mount, is the result of Swampfox fusing together their tried and true Hostile Engagement Rings into a single substantive piece. The mount is designed to extend the center of the forward ring 2 inches beyond your rail's edge. The configuration provides a low-profile look along with generous eye relief. Like most of Swampfox's , this sight mount will fit standard and large-frame AR rifles.
The Swampfox Hostile Engagement Mount features a 7075-T6 aluminum construction that's been CNC machined and received a black matte hard coat finish. It has an integral 45-degree RMR footprint and uses T10 star ring cap screws, which require 10 inch-pounds of torque. The Swampfox mount measures in at 30mm in diameter and has an optional centerline height of 1.6 inches. For those who love their sights, this a must AR modification. Gear up today with this Swampfox and OpticsPlanet exclusive!
Specifications for Swampfox Hostile Engagement Sight Mount:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Height: | 1.6 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Color: | Black |
| Distance Between Rings: | 2.5 in |
| Ring Height: | 1.6 in |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 8.25 oz |
| Gun Model: | AR-15 |
| Width: | 2.1 in |
| Condition: | New |
| Finish: | Hardcoat Oxidized |
| Gun Type: | Rifle |
| Quantity: | 1 |
Features of Swampfox Hostile Engagement Sight Mount
- Scratch resistant hardcoat finish
- Integral 45-degree RMR Footprint Optic Mounts
- T10 Star ring cap screws: 10 inch-pounds torque
- T25 Star ring cap screws: 40 inch-pounds torque
- A standard setup for rifles with "in-line" stocks at the same level as the receiver rail
- Will work with precision scopes featuring large 56mm objective lenses
- Rifles with stocks located lower than the receiver rail may need a cheek piece added
Package Contents:
- Swampfox Hostile Engagement Sight Mount
- S-Wing Wrench
- UPC Sticker
- Color Box
- S-Wing Logo
- M3.5 Screws - 8pcs (T10 Wrench)