Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope
The Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope was made to be the ideal product for anybody looking for an exceptional selection. These Rifle Scopes through the professional product professionals at Swampfox are designed working with long lasting and dependable components, as a way to provide you with product which will be beneficial for a long time. Swampfox has been devoted to delivering high end products for countless years, and the Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope is the verification of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you leave with the best product for all of your specifications, and the Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope is amongst the various items which we're extremely pleased to offer our shoppers. Since you won't be charged for shipping and delivery on purchases of $49 or greater, there has not ever really been a significantly better opportunity to discover the extraordinary Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope. For a good way to be sure that you are functioning with some of the best equipment, purchase the Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope.![]()
The Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) series meets or exceeds every requirement for serious law enforcement and self-defense applications. Locking turrets require no tools to prevent unintentional adjustments. Arrowheads state-of-the-art optical design creates a brighter sight picture, a wider field of view, and excellent resolution. Choose from two Second Focal Plane reticles:Guerrilla Dot BDC Long, Guerrilla Dot MOA Long and Guerrilla Dot MIL. If you are searching for an affordable Low Power Variable Optic (LPVO) that checks all the boxes needed for duty use, you just found it: the Swampfox Arrowhead.
Specifications for Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Riflescope:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | MIL Glass Etched |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.95 - 7.7 mm |
| Field of View, Linear: | 14.4 - 122.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 12 |
| Battery Life: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube Riflescope
- State-of-the-art optical design creates a wider field of view without sacrificing eye relief.
- True 1x user experience with a flat, fast sight picture, great eye box and brightness even at full magnification.
- Push/ Pull locking turrets lock in any position to prevent unwanted adjustments without using tools. Zero resettable using a coin or screwdriver.
- 12 red reticle illumination brightness levels, 2 are night vision compatible. ""OFF"" detents between each brightness level.
Package Contents:
- Swampfox Arrowhead Series 1-8x24mm SFP MIL 30mm Tube Riflescope
- Scope
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- Battery
- Product Manual
- Reticle Manual