Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope
Manufactured to be described as a superb item for nearly any individual, we're confident you are going to enjoy the Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope . Made utilizing some of the very best available materials and engineering, these Rifle Scopes through the product specialists at Swampfox will last you an exceptionally lengthy time. Swampfox has been generating high quality merchandise for a number of years, and the Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope is their very own way of revealing how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you obtain the best product for all of your requirements, and presenting the Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope is something that we're pleased to do. Because we won't charge for shipping on purchases of $49 or higher, there may never be a more suitable opportunity to choose the remarkable Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions out there, buy the Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope.![]()
The Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) series meets or exceeds every requirement for serious law enforcement and self-defense applications. Locking turrets require no tools to prevent unintentional adjustments. Arrowheads state-of-the-art optical design creates a brighter sight picture, a wider field of view, and excellent resolution. Choose from two Second Focal Plane reticles:Guerrilla Dot BDC Long, Guerrilla Dot MOA Long and Guerrilla Dot MIL. If you are searching for an affordable Low Power Variable Optic (LPVO) that checks all the boxes needed for duty use, you just found it: the Swampfox Arrowhead.
Specifications for Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | MIL Glass Etched |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.8 - 7.6 mm |
| Field of View, Linear: | 19.27 - 119.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.54 - 3.39 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 12 |
| Battery Life: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube Rifle Scope
- State-of-the-art optical design creates a wider field of view without sacrificing eye relief.
- True 1x user experience with a flat, fast sight picture, great eye box and brightness even at full magnification.
- Push/ Pull locking turrets lock in any position to prevent unwanted adjustments without using tools. Zero resettable using a coin or screwdriver.
- 12 red reticle illumination brightness levels, 2 are night vision compatible. ""OFF"" detents between each brightness level.
Package Contents:
- Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube Rifle Scope
- Scope
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- Battery
- Product Manual
- Reticle Manual