Tap Tap to Zoom
Should you be looking for a fantastic price for the Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP), then you've found yourself in the absolute appropriate place. Formulated working with some of the most heavy duty and dependable materials in existence, these Rifle Scopes by Swampfox will provide you with an item which will give years of stability. Swampfox has been developing top quality merchandise for a very long time, and the Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) is their very own way of revealing just how much they are concerned. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you obtain the most suitable product for all of your requirements, and featuring the Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) is one thing that we are happy to do. And furthermore, as you will not be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or greater, there has never really been a significantly better time to discover the unbelievable Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP). To have an awesome method to be certain that you're working with some of the very best which the industry provides, choose the Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP).![]()
The Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) series meets or exceeds every requirement for serious law enforcement and self-defense applications. Locking turrets require no tools to prevent unintentional adjustments. Arrowheads state-of-the-art optical design creates a brighter sight picture, a wider field of view, and excellent resolution. Choose from two Second Focal Plane reticles:Guerrilla Dot BDC LongandGuerrilla Dot MOA Long. If you are searching for an affordable Low Power Variable Optic (LPVO) that checks all the boxes needed for duty use, you just found it: the Swampfox Arrowhead.
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 115.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.46 - 3.54 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Length: | 10.67 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, Anti-Fog |
| Brightness Settings: | 12 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |