Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight
The SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight was created in order to be the best product for anyone trying to find an outstanding option. These Weapon Lights through the skilled product specialists at SureFire are fashioned using long lasting and dependable materials, in order to provide you with a product which will be effective for quite some time. SureFire has been making superior quality products for a very long time, and the SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight is their way of demonstrating exactly how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the most suitable product for your needs, and exhibiting the SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight is something that we're pleased to do. Since you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there's never been a more suitable opportunity to buy the incredible SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight. For a good way to ensure that you are operating with some of the most effective equipment, purchase the SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight.![]()
With a stunning 56,000 candela focused by a precision-made smooth parabolic reflector, the X400T-A generates a far-reaching high-intensity beam with a focused center spot that is highly effective for long-range engagements. You can count on the X400T-A to help you positively identify threats at significant distances and temporarily impair an aggressors vision. It also provides a corona of diffused light to help you maintain situational awareness. The X400T-As highly visible
Specifications for SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 473 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Length: | 3.76 in |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny, Universal |
Features of SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight
- Precision-made parabolic reflector produces a far-reaching, high-intensity beam for medium- to long-distance illumination
- Dimensionally identical to the X400U-A series
- Highly visible 5-milliWatt green laser, provides quick, accurate target acquisition without using your sights
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switch- ing provides easy instant activation
- Mode selector switch allows you to choose light only, laser only, or light plus laser
- Attaches securely to Universal and Picatinny accessory rails
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering weapon grip
Package Contents:
- SureFire X400 TURBO Series High-Candela LED Weaponlight