Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for SureFire 700 Lumens LED Module
The SureFire 700 Lumens LED Module was created in order to be the ideal product for any person looking for an outstanding selection. Manufactured using some of the best accessible substances and design, these Weapon Lights from the product professionals at SureFire will last an exceptionally lengthy time. SureFire has been developing high quality merchandise for a very long time, and the SureFire 700 Lumens LED Module is their very own manner of showing you exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure that you depart with the best item for all of your specifications, and the SureFire 700 Lumens LED Module is one of the countless products which we're very proud to supply our consumers. Because you won't be charged for shipping and delivery on purchases of $49 or greater, there has not ever really been a better time to purchase the extraordinary SureFire 700 Lumens LED Module. For a great way to ensure you are using some of the finest solutions out there, buy the SureFire 700 Lumens LED Module.![]()
Go With The Turbo Option. The ultra-compact KE2-T Turbo Scout Light Pro head generates 700 lumens and 70,000 blazing candela from two 123A batteries when used on non-Dual Fuel M600/M640U Scout Lights. This small, rugged bezel provides a concentrated, far-reaching, high-intensity beam for positive target identification farther downrange. Constructed of lightweight aerospace aluminum coated with a Mil-Spec hard-anodized finish, the KE2-T will withstand the rigors of combat without weighing down your weapon. Upgrade your M600/M640U to Turbo high-candela performance with the KE2-T.
Specifications for SureFire 700 Lumens LED Module:
| Manufacturer: | SureFire |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Finish: | Anodized |
| Length: | 1.9 in |
| Weight: | 1.8 oz |
| Beam Distance: | 529 m |
| Light Output: | 700 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Battery Type: | 123A |
| Bulb Type: | LED |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
Features of SureFire LED Module Turbo 6V Upgrade, Compatible with 6V Scout Light Pros:
- A 70,000-Candela Power Upgrade for M600U/M640U Scout Light Models
Package Contents:
- SureFire M600U/M640U/M640T 6-Volt Turbohead Replacement Bezel