Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Satin Black
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Quantity:
- each
- Gun Make:
- Heckler & Koch
- Length:
- 6 in
- Width:
- 1 in
- Weight:
- 4 oz
- Additional Features:
- NO GUNSMITHING MOUNT
- Included Accessories:
- Installation Tools
Code: 86-MT-SM4300
MPN: SM4300
UPC: 812649011541
Product Info for Sun Optics H&K 300 Mount
The Sun Optics H&K 300 Mount was made to function as the ideal item for any person needing an exceptional choice. These Riflescope Mounts, Rings, and Bases from the professional product experts at Sun Optics are fashioned using dependable and reliable materials, to be able to supply you with a product which will be powerful for a long time. For a very long time, Sun Optics has been generating high end products, and the Sun Optics H&K 300 Mount is evidence of their persistence for making certain you possess the items you will need to succeed in almost any situation. At Night-Optics, our obligation is to ensure you leave with the ideal product to meet your requirements, and the Sun Optics H&K 300 Mount is amongst the numerous products that our company is enthusiastic to be able to provide our consumers. And because we will not charge for shipment on purchases of $49 or over, there could never be a better moment to buy the extraordinary Sun Optics H&K 300 Mount. To have an amazing way to verify that you are working with some of the best that the community is offering, choose the Sun Optics H&K 300 Mount.![]()
The Sun Optics HK 300, 630, 770, 940, SC6, SC7 Rifle Scope Base SM4300 has been designed to be the perfect mounting system for any shooter.
Specifications for Sun Optics H&K 300 Mount:
| Manufacturer: | Sun Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Satin Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Quantity: | each |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 6 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.125 in |
| Weight: | 4 oz |
| Additional Features: | NO GUNSMITHING MOUNT |
| Included Accessories: | Installation Tools |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Sun-Optics USA Rifle Scope Base for HK 300, 630, 770, 940, SC6, SC7:
- Secures to firearm with 2 thumb Screws
- Quick detach
- Return to zero capability
- Lightweight aircraft aluminum
- Satin black finish
Package Contents:
- Sun Optics HK 300, 630, 770, 940, SC6, SC7 Rifle Scope Base SM4300