1" 6-24X50/BDC/Low Profile Turrets/Blk. Matte
Specifications for Sun Optics 6-24x50 Low Profile Turret Rifle Scope, BDC:
| Manufacturer: | Sun Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | BDC Glass Etched Reticle |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8 - 14 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 - 3.75 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.4 in |